Két számjegyű bővülés a lízingpiacon

Növekedéssel zárta a múlt évet a magyar lízingpiac. A Magyar Lízingszövetség tagvállalatai összesen 513 milliárd forintot helyeztek ki, ami 13,5 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ezzel párhuzamosan a szerződésszám 10 százalékkal nőtt. A lízingpiaci szereplők szerint 2016-ban, ha lassabb tempóban is, de folytatódhat növekedés, elsősorban a vállalkozások finanszírozási igényei miatt, és elképzelhető, hogy az ingatlanlízing is emelkedő pályára áll.

A magyarországi lízingpiac növekedést könyvelhetett el 2015-ben. A finanszírozott összeg 513 milliárd forintra emelkedett, ami 13,5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket - ismertette a Magyar Lízingszövetség a múlt évre vonatkozó adatokat. Jenei Viktor, a Magyar Lízingszövetség elnöke a tavalyi eredményeket értékelve azt is elmondta, hogy az 513 milliárd forintos finanszírozott összegen belül a termelőeszközök esetében 279 milliárd forintra rúgott az új kihelyezések értéke, ami 6,1 százalékos növekedésnek felel meg.

eredmeny_blog1.PNG

„Az utolsó negyedév kiugró volt, közel 100 milliárd forintot tett ki a termelőeszközöknél a finanszírozott összeg” - fogalmazott az elnök. A teljes finanszírozott összegből az autó- és flottafinanszírozás 244 milliárddal részesedett, a teherautókra és buszokra 133 milliárd jutott, további 145 milliárd forint pedig géplízingre fordították az ügyfelek. A fennmaradó összegből pedig ingatlanokat és egyéb eszközöket finanszíroztak a piaci szereplők. A növekedés a szerződések számában is látszik: a múlt évben a Magyar Lízingszövetség tagvállalatai összesen   80 285 darab szerződést kötöttek, ez pedig 10 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket.

 A jegybanki hitelprogram is hozzájárult a lízingpiaci bővüléshez: összesen 136 milliárd forint új kihelyezésben játszott szerepet, ami a teljes piac 26 százalékának felel meg. A jegybanki hitelprogramon belül a géplízing aránya volt a legmagasabb, a 136 milliárd forint több mint fele, 76,88 milliárd forintot tett ki a finanszírozott összeg ebben a szegmensben. „Ez azért fontos eredmény, mert a lízingcégek a járműfinanszírozás mellett egyre nagyobb szerepet vállalnak a vállalkozások, azon belül is a kis- és középvállalkozások gépberuházásaiban, hogy ezáltal segítség a szektor növekedését” – hangsúlyozta az elnök.

eredmenyek2.PNG

Jenei Viktor azt is elmondta, hogy a múlt év során a teljes tőkekintlévőség 1080 milliárd forintra mérséklődött, de a lízingcégek bizakodóak, és a jövőben növekedésre számítanak. A Magyar

Lízingszövetség tagvállalatai szerint 2016-ban folytatódhat a növekedés, a finanszírozott összeget tekintve mindenképpen. „Ez a magas bázis fényében jó eredmény lenne” - fogalmazott az elnök.

 A Magyar Lízingszövetség szerint a következő években stabil, fenntartható növekedés vár a piacra, elsősorban a kis- és középvállalkozások beruházásainak, eszközigényeinek köszönhetően. A szervezet szakértői azt is elképzelhetőnek tartják, hogy az országos ingatlanpiac élénkülése miatt az elmúlt években minimális aktivitást mutató ingatlanlízing-szegmensben látványos bővülés következik.

Az elnök kiemelte: a lakossági finanszírozás terültén bízik abban a Lízingszövetség, hogy az elszámolást követően helyreálló fogyasztói bizalomnak köszönhetően is, új szerződések megkötésével további fellendülés jöhet a gépjármű értékesítésben. Vállalati területen pedig az állami ösztönzők által dominált piac lesz a jellemző az év első felére. Emellett pedig komoly kihívást jelent majd a lízingcégeknek is olyan piaci termékek kialakítása, amelyek a hitelfelvételi kedvet legalább szinten tudják tartani. A hitelfelvételi kedv meglódulásának lökést adhat az egyes gépbeszerzést ösztönző pályázatok megjelenése a mezőgazdaságban, és az építőiparban is, a várható lakásépítési hullámmal párhuzamosan.